متن رونده

۲۰۱۸/۰۷/۲۹ - ۱۴:۵۷
۲۰۱۸/۰۸/۱۳ - ۰۷:۲۶
۲۰۱۸/۰۸/۲۶ - ۱۰:۲۹
۱
۲
۳
۴
۵
آشفتگی‌های اخیر در برخی حوزه‌های اقتصادی را می‌توان به فرصتی برای ریشه‌کنی تروریست‌های اقتصادی تبدیل کرد. فرصتی که استفاده از آن مشروط به همکاری نهادهای مختلف و قاطعیتی بدون ملاحظه است.
۲۰۱۸/۰۷/۳۱ - ۱۴:۳۸
انتشار اخباری مبنی بر آغاز برخورد قاطعانه دستگاه قضا با تروریست‌های اقتصادی همزمان با اعلام آمادگی ترامپ برای مذاکره با ایران زمینه‌ساز آن شده است که بزک‌کنندگان غرب به میانه میدان آمده و از پیشنهاد رئیس‌جمهور آمریکا استقبال کنند، این گروه‌ها و اشخاص مشکلات را نه مشکلاتی داخلی که ناشی از اخم و لبخند آمریکا می‌دانند و القا می‌کنند!
۲۰۱۸/۰۸/۰۱ - ۰۷:۲۰
در شرایطی که احتمال عرضه ارز پتروشیمی‌ها به بازار ثانویه جدی‌تر شده، بیم افزایش قیمت برخی کالاهای واسطه‌ای تا دو برابر هم شدت گرفته است.
۲۰۱۸/۰۸/۰۱ - ۰۷:۲۵
مدیرکل برنامه‌ریزی و تنظیم بازار وزارت صنعت گفت: به اندازه نیاز و سرانه مصرف کشور، کالای مصرفی وجود دارد و تولید می‌شود اما دشمنان ما به دنبال آشفته سازی فضای اقتصادی هستند.
۲۰۱۸/۰۸/۰۴ - ۱۵:۱۵
به دنبال اعلام وصول سؤال نمایندگان مجلس از رئیس‌جمهور در صحن علنی و لزوم حضور دکتر روحانی در صحن علنی برای پاسخگویی به این سؤالات معاون پارلمانی رئیس‌جمهور گفت: اینکه در مدت کوتاهی پنچ سؤال از رئیس‌جمهور مطرح شود جای تأمل دارد.
۲۰۱۸/۰۸/۰۴ - ۱۵:۲۰
این مطلب ۳۳۲ بار خوانده شده
تراریخته!!!

جولان محصولات تراریخته در غفلت مسئولان

با وجود گزارش‌هایی که از مخاطرات محصولات کشاورزی تراریخته برای سلامتی مردم خبر می‌دهند، برخی از این مواد در کشور تولید یا وارد شده و برخی مسئولان هم آشکارا از این محصولات حمایت می‌کنند.
نسخه مناسب چاپ

چند سالی است که موضوع کشت محصولات دستکاری شده ژنتیکی (تراریخته) دنیا را با چالش‌های جدی مواجه ساخته است.
در همین رابطه خبرگزاری تسنیم گزارش داد، تجربه دو دهه کشت محصولات تراریخته در حدود ۲۸ کشور جهان، نتایج ناامید‌کننده‌ای را به همراه داشته است و همین امر، دروغ بودن بسیاری از ادعاهای مبلغین محصولات تراریخته را به اثبات رسانده است؛ مواردی همچون افزایش مصرف سموم شیمیایی، افزایش آفات مقاوم، افزایش علف‌های هرز مقاوم، افزایش قیمت بذرها و افزایش وابستگی کشاورزان به بذرهای تراریخته و سموم شیمیایی وابسته آنها، موجب شده است که بسیاری از کشورها از کشت این محصولات پا پس بکشند و عطایش را به لقایش ببخشند.
چنانچه تعداد کشورهای اروپایی تولید‌کننده محصولات تراریخته در فاصله سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ از ۶ کشور به ۲ کشور کاهش یافته و در آفریقا نیز کشوری مانند بورکینافاسو هم از سال ۲۰۱۶ به بعد تولید پنبه تراریخته را به طور کامل متوقف ساخته است.
همچنین امروزه بیش از ۹۰ درصد محصولات تراریخته فقط در آمریکا و ۳ کشور حیات خلوت آن (کانادا، برزیل و آرژانتین) تولید می‌شود و سهم ۲۰ کشور دیگر بسیار اندک است.
منع قانونی
نمایندگان مجلس دیماه ۹۵ در بررسی برنامه ششم توسعه رهاسازی، تولید، واردات و مصرف محصولات تراریخته بدون مجوز مراجع قانونی را ممنوع و دولت را مکلف کردند خطرات احتمالی این محصولات را که بر اساس آزمایشات معتبر معلوم می‌شود به مردم اعلام کند.
با این وجود در سال‌های اخیر شاهدیم گروهی ذینفع با ظاهر متخصص بیوتکنولوژی و اعضاء انجمن‌های علمی بر طبل تولید محصولات تراریخته در ایران می‌کوبند و برای رسیدن به هدفشان از تمام ابزارهای علمی، تبلیغی و رسانه‌ای برای مردم‌فریبی، مسئول فریبی و تصمیم‌سازی کلان در این حوزه استفاده می‌کنند.۱۶ تیرماه جاری، واردات روغن سویای تراریخته بالاخره از سوی مسئولان دولتی تائید شد. بر اساس اطلاعاتی که یزدان سیف، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی اعلام کرد،‌ «روغن سویا با رعایت مسائل زیستی، بهداشتی و رعایت قانون به صورت تراریخته وارد می‌شود، اما روغن‌های کلزا، آفتابگران، ذرت و سایر موارد تراریخته نیست.»
مورد عجیب کلانتری
به‌تازگی هم رئیس‌سازمان محیط‌زیست در واکنش به پرسشی در رابطه با محصولات تراریخته و سلامتی مردم گفته است: «من موافق استفاده از این محصولات هستم و مشکلی در این رابطه نمی‌بینم»!
عیسی کلانتری بر خلاف گزارش‌های متعددی که از خطرات و مشکلات محصولات تراریخته منتشر شده، در اظهاراتی عجیب مدعی شد: «هیچ منبعی برای مضر بودن این محصولات نیست و گزارشی درباره مضرات این محصولات تاکنون در جهان مطرح نشده است. مضر بودن محصولات تراریخته توهمی بیش نیست و در هیچ نقطه‌ای از جهان، استفاده از آنها ممنوع نیست»؟!
کشت غیرقانونی برنج تراریخته
برخی مسئولان محیط زیستی اکنون دیگر به طور آشکار از محصولات تراریخته حمایت می‌کنند، در حالی که پیش از این چنین اتفاقی نمی‌افتاد. حتی به تازگی گزارش‌هایی از تولید برنج تراریخته در چند هزار هکتار از زمینهای شمال کشور منتشر شده که نشان می‌دهد با وجود موانع قانونی، این محصولات در کشور تولید شده است.
بر اساس گزارش تسنیم از معتبرترین مرجع آماری بیوتکنولوژی به نام آیسا (ISAAA) حقایق تلخی کشف شده است که بسیار تاسف بار است؛ طبق گزارش آیسا در سال ۲۰۰۶، در صفحه ۴۶ این گزارش آمده است که «در سال ۲۰۰۴ (۱۳۸۳) معادل ۲ هزار هکتار از شالیزارهای کشور به کشت برنج تراریخته طارم مولایی اختصاص یافت؛ در سال ۲۰۰۵ (۱۳۸۴) نیز حداقل ۵۰۰ کشاورز در سطحی معادل ۴ هزار هکتار اقدام به کشت برنج تراریخته کرده‌اند».
در ادامه این گزارش آمده است «علی رغم اینکه آماری درخصوص سطح زیر کشت برنج تراریخته در سال ۲۰۰۶ (۱۳۸۵) در ایران وجود ندارد اما کشاورزان با ذخیره‌سازی بذر اقدام به کشت ۴۰۰۰ هکتار برنج تراریخته طارم مولایی در این سال کرده‌اند.» بررسی این آمار حقایق تلخی را از ماهیت «قانون‌گریز» مدافعان و مبلغان تراریخته در کشورمان را فاش می‌کند.
اینکه چگونه ممکن است علی رغم عضویت ایران در پروتوکل بین‌المللی کارتاهنا از سال ۱۳۸۲ و لزوم ایجاد قانون و ساز و کار ایمنی زیستی در این کشور، عده‌ای بدون توجه به قانون و خودسرانه، تنها با یک مجوز مشکوک درون‌سازمانی اقدام به کشت برنج تراریخته در این سطح وسیع نموده‌اند؟!
اگر واقعا مبلغان تراریخته در داخل کشورمان معتقدند که کشت محصولات تراریخته به نفع کشاورزان و مصرف‌کنندگان است، چرا یک بررسی دقیق از نتایج کشت برنج تراریخته از ۵۰۰ شالیکاری که طی سه سال اقدام به کشت تراریخته کرده‌اند به عمل نمی‌آید؟! مطمئنا اگر نتایج مثبتی به دست می‌آمد، آنها این نتایج را در بوق و کرنا می‌کردند!چرا خسارت صدها کشاورزی که با اعتماد به وعده‌های مدیران دولتی در سال‌های ۸۳، ۸۴ و ۸۵ اقدام به کشت برنج تراریخته کرده‌اند جبران نمی‌شود؟

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

چند رسانه ای