متن رونده

۱۳۹۷/۰۵/۰۷ - ۱۴:۵۷
۱۳۹۷/۰۵/۲۲ - ۰۷:۲۶
۱
۲
۳
۴
۵
بخش استرالیای شبکه خبری «‌ای بی‌سی» پنجشنبه شب در گزارشی ادعا کرد برخی مقام‌های دولت استرالیا از جمله وزیران خارجه و دفاع این کشور از حمله آمریکا به ایران خبر داده‌اند.‌ «ای بی‌سی» مدعی شد که مقام‌های دولت استرالیا گمان می‌کنند که آمریکا احتمالا ظرف یک ماه دیگر به تاسیسات هسته‌ای ایران حمله می‌کند و احتمال دارد که دولت کانبرا در این حمله به واشنگتن کمک اطلاعاتی کند.
۱۳۹۷/۰۵/۰۷ - ۱۴:۵۱
این خط عمدا خود را به تغافل زده و مخاطب خو د را نیز به تغافل وامی‌دارد که اساسا کوتاه آمدن در برابر آمریکا و اروپا به هیچ وجه سبب جلب اعتماد آنان و کاستن از دیوار بی‌اعتمادی آنان به ایران نمی‌شود. آنچه اروپا از ایران می‌خواهد حتی از میان برداشتن جمهوری اسلامی نیست بلکه از میان رفتن هر سطحی از قدرت در ایران است که ولو بصورت بالقوه برای آینده قدرت غرب خطر‌آفرین باشد.
۱۳۹۷/۰۵/۰۷ - ۱۴:۵۷
بررسی‌ها از سال ۱۳۸۰ به بعد نشان می‌دهد که هر سال بر حجم واردات از مناطق آزاد افزوده شده که این موضوع در عمل با ضربه بر پیکر تولید داخلی، رکود و بیکاری را به دنبال دارد با این وجود آیا نمایندگان ملت با تصویب لایحه‌ای که منافع ملت را تهدید می‌کند موافقت خواهند کرد؟!
۱۳۹۷/۰۵/۰۹ - ۱۰:۴۶
آشفتگی‌های اخیر در برخی حوزه‌های اقتصادی را می‌توان به فرصتی برای ریشه‌کنی تروریست‌های اقتصادی تبدیل کرد. فرصتی که استفاده از آن مشروط به همکاری نهادهای مختلف و قاطعیتی بدون ملاحظه است.
۱۳۹۷/۰۵/۰۹ - ۱۴:۳۸
انتشار اخباری مبنی بر آغاز برخورد قاطعانه دستگاه قضا با تروریست‌های اقتصادی همزمان با اعلام آمادگی ترامپ برای مذاکره با ایران زمینه‌ساز آن شده است که بزک‌کنندگان غرب به میانه میدان آمده و از پیشنهاد رئیس‌جمهور آمریکا استقبال کنند، این گروه‌ها و اشخاص مشکلات را نه مشکلاتی داخلی که ناشی از اخم و لبخند آمریکا می‌دانند و القا می‌کنند!
۱۳۹۷/۰۵/۱۰ - ۰۷:۲۰
این مطلب ۱۰۶ بار خوانده شده
عضو اتاق بازرگانی ایران مطرح کرد

رانت هزاران میلیاردی واردکنندگان از تفاوت نرخ رسمی و آزاد ارز

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران عنوان کرد: تفاوت نرخ ارز به معنای دادن رانت هزاران میلیاردی به واردکننده است.
نسخه مناسب چاپ

مجیدرضا حریری در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با تاکید بر اینکه دولت باید از تصمیمات متعدد و شتاب‌زده در حوزه اقتصاد پرهیز کند، گفت: از اواخر فروردین ماه سال جاری تاکنون که سیاست‌های جدید ارزی دولت ابلاغ شد، هر دو یا سه روز یک بار شاهد ارائه یک سیاست جدید در حوزه اقتصاد بوده‌ایم.
وی با بیان اینکه این مسائل نتیجه یک سری تصمیمات شتاب‌زده است، افزود: از حدود یک سال پیش مشخص بود که ترامپ، تصمیم دارد چه اتفاقاتی را شکل دهد، بنابراین اگر ما حتی این احتمالات را به صورت صددرصد نمی‌دادیم، باید برای مقابله با آن برنامه‌ای تعریف می‌کردیم.
نایب‌رئیس ‌اتاق بازرگانی ایران با‌ اشاره به افزایش قیمت ارز در آخرین ماه‌های سال گذشته ادامه داد: با شدت گرفتن افزایش قیمت ارز رئیس‌جمهور کشورمان در برنامه تلویزیونی حضور یافت و تاکید کرد مردم نگران نباشند، در مورد ارز اصلا نگرانی نیست.
حریری تصریح کرد: وقتی مردم ببینند علیرغم تاکیدات مقامات دولتی بازار ارز بهم ریخت و قیمت ارز و کالاها افزایش یافت، اعتماد خود را به گفته‌های مسئولان از دست می‌دهند و دیگر نمی‌توان توقع داشت که مردم به پیام‌های آنها اعتماد کنند.
وی گفت: وقتی اصرار است که بخشی از واردات با دلارهای ارزان قیمت‌تر از ارز بازار آزاد انجام شود، این به آن مفهوم است که سیاستگذار در مبدا به واردکننده ارز ارزان می‌دهد تا در مقصد مصرف‌کننده کالای ارزان‌تری خریداری کند.
این فعال اقتصادی افزود: این در حالی است که چنین سیستمی اجرایی نمی‌شود و قیمت همه کالا از شیر، گوشت مرغ و سایر کالاها در بازار گران شده است و قیمت همه کالاها براساس قیمت بازار آزاد محاسبه می‌شود.
حریری با‌ اشاره به تعداد واردکنندگان کشور بیان کرد: بنابراین این یارانه (ارز به قیمت رسمی) به حدود ۱۰ هزار واردکننده داده می‌شود که البته به نظر می‌رسد تاکنون حدود ۲ تا ۳ هزار واردکننده موفق به اخذ ارز به قیمت رسمی برای واردات شده‌اند.
وی افزود: با فرض اینکه ارز به قیمت رسمی برای واردات به همه واردکنندگان که حدود ۱۰هزار نفر هستند داده شود، بنابراین تا پایان سال حدود ۱۶۰ تا ۱۷۰ هزار میلیارد تومان یعنی ۴۰ میلیارد دلار ارز برای واردات داده شده است.
نایب‌رئیس ‌اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: با دادن ارز رسمی برای واردات برخی کالاها بنابراین حدود ۱۶۰ تا ۱۷۰ هزار میلیارد تومان رانت توزیع می‌شود که اگرچه هدف از آن رسیدن کالا با قیمت مناسب به مصرف‌کننده بوده است، اما فواید آن به مصرف‌کننده نهایی نمی‌رسد.
نایب‌رئیس ‌اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه این موضوع باید مورد رسیدگی واقع شود، گفت: بنابراین اگر قرار است از مردم و مصرف‌کننده نهایی حمایت شود باید این حمایت‌ها به خود مصرف‌کننده برسد یا بصورت یارانه نقدی به مردم پرداخت شود.
وی گفت: مادامی که ارز با نرخی پایین‌تر از بازار به متقاضیان پرداخت شود، مردم تشویق به گرفتن آن می‌شوند و حتی تلاش می‌کنند با گرفتن این دلارهای ارزان قیمت واردات آینده را انجام دهند و بنابراین در شرایطی که در مضیقه ارزی قرار گرفته‌ایم، به جای اینکه تقاضا برای ارز کنترل شود و اجازه درخواست برای تقاضای غیرواقعی قطع شود با این سیاست‌ها تقاضای کاذب برای واردات را ایجاد کرده‌ایم.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

چند رسانه ای