متن رونده

۲۰۱۸/۰۷/۲۹ - ۱۴:۵۷
۲۰۱۸/۰۸/۱۳ - ۰۷:۲۶
۲۰۱۸/۰۸/۲۶ - ۱۰:۲۹
۱
۲
۳
۴
۵
آشفتگی‌های اخیر در برخی حوزه‌های اقتصادی را می‌توان به فرصتی برای ریشه‌کنی تروریست‌های اقتصادی تبدیل کرد. فرصتی که استفاده از آن مشروط به همکاری نهادهای مختلف و قاطعیتی بدون ملاحظه است.
۲۰۱۸/۰۷/۳۱ - ۱۴:۳۸
انتشار اخباری مبنی بر آغاز برخورد قاطعانه دستگاه قضا با تروریست‌های اقتصادی همزمان با اعلام آمادگی ترامپ برای مذاکره با ایران زمینه‌ساز آن شده است که بزک‌کنندگان غرب به میانه میدان آمده و از پیشنهاد رئیس‌جمهور آمریکا استقبال کنند، این گروه‌ها و اشخاص مشکلات را نه مشکلاتی داخلی که ناشی از اخم و لبخند آمریکا می‌دانند و القا می‌کنند!
۲۰۱۸/۰۸/۰۱ - ۰۷:۲۰
در شرایطی که احتمال عرضه ارز پتروشیمی‌ها به بازار ثانویه جدی‌تر شده، بیم افزایش قیمت برخی کالاهای واسطه‌ای تا دو برابر هم شدت گرفته است.
۲۰۱۸/۰۸/۰۱ - ۰۷:۲۵
مدیرکل برنامه‌ریزی و تنظیم بازار وزارت صنعت گفت: به اندازه نیاز و سرانه مصرف کشور، کالای مصرفی وجود دارد و تولید می‌شود اما دشمنان ما به دنبال آشفته سازی فضای اقتصادی هستند.
۲۰۱۸/۰۸/۰۴ - ۱۵:۱۵
به دنبال اعلام وصول سؤال نمایندگان مجلس از رئیس‌جمهور در صحن علنی و لزوم حضور دکتر روحانی در صحن علنی برای پاسخگویی به این سؤالات معاون پارلمانی رئیس‌جمهور گفت: اینکه در مدت کوتاهی پنچ سؤال از رئیس‌جمهور مطرح شود جای تأمل دارد.
۲۰۱۸/۰۸/۰۴ - ۱۵:۲۰
این مطلب ۸۵۰ بار خوانده شده
هشداری دوباره

نتیجه آزادسازی نرخ ارز فشار مضاعف گرانی بر مردم است

در شرایطی که احتمال عرضه ارز پتروشیمی‌ها به بازار ثانویه جدی‌تر شده، بیم افزایش قیمت برخی کالاهای واسطه‌ای تا دو برابر هم شدت گرفته است.
نسخه مناسب چاپ

طی روزهای اخیر که قیمت دلار با افزایش قابل توجهی رو به رو شد و حتی به ارقامی مانند ۱۰، ۱۱ و ۱۲ هزار تومان هم رسید زمزمه‌هایی از سوی برخی رسانه‌ها و کارشناسان اقتصادی شنیده شد که اگر دولت، ارز حاصل از صادرات پتروشیمی‌ها را به بازار ثانویه عرضه کند، قیمت دلار کاهش پیدا
خواهد کرد.
تا اینجای کار ممکن است این حرف درست باشد و با تعمیق بازار ثانویه نرخ دلار کاهش پیدا کند اما از طرف دیگر با ارائه ارز پتروشیمی‌ها به بازار ثانویه، کالاهایی که قرار بود با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی وارد بازار بشوند از این پس با دلاری در حدود هشت هزار تومان وارد خواهند شد.
این اتفاق هرچند موجب حذف رانت و کاهش نرخ ارز می‌شود اما با توجه به اینکه نرخ تبدیل دلار به ریال برای گروهی از کالاهای وارداتی تقریبا دو برابر می‌شود، می‌توان پیش‌بینی کرد که قیمت برخی کالاهای واسطه‌ای تا صد درصد افزایش
 پیدا کند.
البته گروه اقتصادی روزنامه کیهان روز یکشنبه در گزارشی با عنوان «آزادسازی نرخ ارز گرانی افسارگسیخته‌ای در پی دارد» به احتمال بروز این اتفاق واکنش نشان داد و با هشدار نسبت به گرانی حاصل از این اقدام، سعی کرد دولت و مسئولین مربوطه را از تبعات تعمیق بازار ثانویه مطلع کند.
هرچند در زمان نگارش گزارش پیشین کیهان؛ با توجه به اینکه این اقدام به تصویب نهایی نرسیده بود، اجرا نشدن آن همچنان محتمل بود؛ اما با توجه به اینکه روز گذشته محمد حسین حسین زاده، رئیس‌کمیته پولی و بانکی مجلس از توافق دولت و مجلس برای مدیریت بازار ارز خبر داد و گفت: «رئیس‌کل جدید بانک مرکزی طرح کمیسیون اقتصادی درخصوص تقویت بازار ثانویه ارز را پذیرفت.» احتمالا اجرایی شدن تصمیم فوق جدی‌تر شده است.
 در همین راستا، خبرگزاری تسنیم نوشته است: بر این اساس کلیه کالاهای تولید داخل با جهش قیمت ۱۰۰ درصدی آن هم به صورت رسمی مواجه خواهد شد. در این بین، انتفاع اصلی نصیب پتروشیمی‌ها و صادرکنندگان فولادی شبه دولتی که اخیرا از رانت‌های رسانه‌ای نیز بهره مند شده‌اند
خواهد شد.
به این ترتیب ظاهرا تلاش‌هایی که برای به ثمر رسیدن عرضه ارز در پتروشیمی‌ها صورت گرفته بود جواب داده و همانطور که‌اشاره شد، تصمیم دولت برای اجرایی کردن عرضه ارز پتروشیمی‌ها به بازار ثانویه جدی‌تر شده است؛ از یاد نبریم که مسئولان پتروشیمی‌ها همواره به دنبال فروش ارز خود در بازار آزاد بودند و تلاش زیادی داشتند تا به نحوی ارز به دست آمده خود را به قیمت بالاتر از ارز دولتی بفروشند؛ چنانچه محمدرضا پورابراهیمی، رئیس‌کمیسیون اقتصادی مجلس در یکی از برنامه‌های سیما گفت: «در حالی که پتروشیمی‌ها امسال ۳/۵ میلیارد دلار صادرات داشتند، تنها ۲/۱ میلیارد دلار ثبت کردند و مابقی به جاهای دیگر رفته است.»
آقای رئیس‌جمهور وعده‌های خود را
 فراموش کردید؟
لازم به ذکر است همین حالا که نرخ ارز برای بسیاری از کالاهای وارداتی با ارز دولتی صورت می‌گیرد، شاهد افزایش لحظه‌ای قیمت در برخی بازار‌ها از جمله مرغ، گوشت قرمز و... هستیم و به نظر می‌رسد گرانی سایر اجناس (با اجرای تعمیق بازار ثانویه) گرانی در این بازارها را هم تعمیق کند.
از یاد نبریم که در همین چند روزه قیمت لوازم خانگی و لبنیات تا ۳۰ درصد هم افزایش داشتند و با آزادسازی نرخ ارز و گران‌تر شدن آن دسته از کالاهای واسطه‌ای که به کشور وارد می‌شوند، مشخص نیست چه تورمی قرار است به اقتصاد کشور تحمیل شود.  در شرایطی که رئیس‌جمهور در تبلیغات انتخاباتی خود در سال ۹۲ اعلام کرده بود آنچنان رونقی ایجاد کنیم که مردم نیازی به پول یارانه‌ها نداشته باشند، حالا می‌بینیم دولت دارد دست به اقدامی می‌زند که برخی کالاهای واسطه‌ای را با دو برابر قیمت مواجه
می‌کند.
 از سوی دیگر مشکلات و ابهاماتی درخصوص خود بازار ثانویه وجود داشته و برخی فعالان بخش خصوصی انتقاداتی در برخی زمینه‌ها به این بازار دارند؛ به عنوان نمونه عدنان موسی پور، رئیس ‌کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: اگرچه بازار ثانویه برای صادرکنندگان دارای محاسنی است و این امکان را بوجود آورده که ارز به صورت مستقیم توسط صادرکنندگان به متقاضی داده شود اما به دلیل مبادلات  در مواردی کارایی ندارد.
 وی که با خبرگزاری فارس صحبت می‌کرد، در ادامه گفت: برخی کشورها به دلیل روابط خوب تجاری با ایران این فرصت را برای صادرکنندگان ایرانی فراهم آورده‌اند که صادرکنندگان پول خود را به ایران بازگردانند اما با توجه به تنگ‌شدن حلقه تحریم‌ها و همچنین مشکل تبادلات بانکی امکان حواله ارز از کشور مقصد به کشور ثالث وجود
 ندارد.
این مقام اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: به عنوان مثال نمی‌توان از کشور امارات ارز را به کره جنوبی حواله کرد تا واردکننده کالای مورد نیاز خود را از آن کشور وارد کند و یا اینکه  نمی‌توان از کویت ارز را به کشور آلمان حواله کرد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

چند رسانه ای