متن رونده

۲۰۱۸/۰۷/۲۹ - ۱۴:۵۷
۲۰۱۸/۰۸/۱۳ - ۰۷:۲۶
۲۰۱۸/۰۸/۲۶ - ۱۰:۲۹
۱
۲
۳
۴
۵
آشفتگی‌های اخیر در برخی حوزه‌های اقتصادی را می‌توان به فرصتی برای ریشه‌کنی تروریست‌های اقتصادی تبدیل کرد. فرصتی که استفاده از آن مشروط به همکاری نهادهای مختلف و قاطعیتی بدون ملاحظه است.
۲۰۱۸/۰۷/۳۱ - ۱۴:۳۸
انتشار اخباری مبنی بر آغاز برخورد قاطعانه دستگاه قضا با تروریست‌های اقتصادی همزمان با اعلام آمادگی ترامپ برای مذاکره با ایران زمینه‌ساز آن شده است که بزک‌کنندگان غرب به میانه میدان آمده و از پیشنهاد رئیس‌جمهور آمریکا استقبال کنند، این گروه‌ها و اشخاص مشکلات را نه مشکلاتی داخلی که ناشی از اخم و لبخند آمریکا می‌دانند و القا می‌کنند!
۲۰۱۸/۰۸/۰۱ - ۰۷:۲۰
در شرایطی که احتمال عرضه ارز پتروشیمی‌ها به بازار ثانویه جدی‌تر شده، بیم افزایش قیمت برخی کالاهای واسطه‌ای تا دو برابر هم شدت گرفته است.
۲۰۱۸/۰۸/۰۱ - ۰۷:۲۵
مدیرکل برنامه‌ریزی و تنظیم بازار وزارت صنعت گفت: به اندازه نیاز و سرانه مصرف کشور، کالای مصرفی وجود دارد و تولید می‌شود اما دشمنان ما به دنبال آشفته سازی فضای اقتصادی هستند.
۲۰۱۸/۰۸/۰۴ - ۱۵:۱۵
به دنبال اعلام وصول سؤال نمایندگان مجلس از رئیس‌جمهور در صحن علنی و لزوم حضور دکتر روحانی در صحن علنی برای پاسخگویی به این سؤالات معاون پارلمانی رئیس‌جمهور گفت: اینکه در مدت کوتاهی پنچ سؤال از رئیس‌جمهور مطرح شود جای تأمل دارد.
۲۰۱۸/۰۸/۰۴ - ۱۵:۲۰
این مطلب ۷۷۶ بار خوانده شده
یادداشت قابل تأمل

آرامش نسبی بازار در پی تشدید برخورد با اخلالگران و ارائه سیاست ارزی جدید

با برخورد قاطع دستگاه قضایی با اخلالگران بازار ارز و عقب‌نشینی دولت تدبیر و امید از سیاست غیرکارشناسی، بازار ارز تا حدودی رنگ ثبات به خود دید.
نسخه مناسب چاپ

پس از التهابات شدید بازار ارز و سوء استفاده تروریست‌های اقتصادی از فضای رانت‌زایی که در اثر سیاست‌های اقتصادی چهار ماه پیش دولت ایجاد شد، دستگاه‌های قضایی و انتظامی تلاش کردند با ورود به این مسئله ضمن شناسایی عاملان اصلی، سرپل‌های شکل‌گیری این فضای رانت‌خوارانه را دستگیر کنند.
در همین رابطه سخنگوی قوه قضائیه دیروز گفت:  «مطابق آخرین اخباری که در این رابطه پیگیر شدم، تاکنون ۴۵ نفر از ابتدا تا به امروز بازداشت شده‌اند. البته افرادی هم هستند که ممکن است اتهاماتشان کمتر باشد و با قرار وثیقه آزاد شده باشند؛ اما تا همین امروز ۴۵ نفر در بازداشت بسر می‌برند.»
محسنی اژه‌ای همچنین دو روز پیش از دستگیری احمد عراقچی معاون ارزی بانک مرکزی خبر داده بود. به هر حال این اقدامات دستگاه قضایی همراه با آغاز بسته ارزی دولت سبب شد تا دیروز بازار ارز آرامش نسبی داشته باشد.
عقب‌نشینی دولت از تصمیمات غیرکارشناسی
بعد از نزدیک به چهار ماه سیاست آزمون و خطای دولت در قبال وضعیت بازار ارز کشور که خسارت‌های فراوانی را هم به جای گذاشت، دولت تصمیم گرفته به وضعیت قبل از اجرای این تصمیم‌ها برگردد. چند نرخی بودن بازار، آزاد بودن خرید و فروش ارز، فعالیت آزادانه صرافی‌ها و اختصاص سود به سپرده ارزی از جمله مسائلی است که تا قبل از سیاست‌های ارزی دولت در فروردین ماه وجود داشت.
این سیاست‌ها منجر به تک‌نرخی شدن ارز، تعیین قیمت چهار هزار و ۲۰۰ تومانی برای هر دلار و قاچاق اعلام کردن مبادلات ارزی توسط صرافی‌ها شد البته این سیاست‌ها از همان ابتدا مورد انتقاد کارشناسان اقتصادی قرار گرفت و پیش‌بینی می‌شد این سیاست‌ها با شکست فاحشی مواجه شود تا حدی که رئیس کل بانک مرکزی دو شب پیش در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری تلویحا اشتباه بودن این سیاست‌ها را اعلام کرد و گفت: با قاچاق اعلام کردن خرید و فروش ارز و اینکه مردم نمی‌توانستد ارز خود را تامین کنند قیمت‌های دیگری شکل گرفته بود که فسادآور بود. در نهایت به این نتیجه رسیدیم که با توجه به مساعد بودن منابع و ذخایر ارزی اجازه دهیم بازار فعالیت خود را انجام داده و عرضه و تقاضا در آن شکل بگیرد.
عبدالناصر همتی همچنین اعلام کرد دیگر ارز مسافرتی با نرخ دولتی پرداخت نمی‌شود و به جز کالاهای اساسی و ضروری دیگر هیچ کالایی مشمول ارز چهار هزار و ۴۰۰ تومانی نخواهد شد و دست آخر صرافی‌ها هم فعالیت ارزی خود را از سر خواهند گرفت. (البته با توجه به اینکه کالاهای اساسی و دارویی همچنان با نرخ دولتی وارد خواهند شد، طبق وعده رئیس بانک مرکزی تا فروردین ۹۸ قیمت آن‌ها نباید افزایش پیدا کند)
همانطور که انتظار می‌رفت با عقب‌نشینی دولت از تصمیمات یک‌شبه و غیرکارشناسی خود جو بهتری در بازار ایجاد شد و نرخ‌ها هم به سمت کاهشی شدن پیش رفت. البته ظاهرا خبری از مسئولان بلندپایه دولت که در فروردین ماه سال جاری اعلام کردند ارز تک نرخی شده، نیست؛ خصوصا اسحاق جهانگیری، معاون اول دولت که در خصوص تک‌نرخی شدن ارز گفته بود: «این سیاست ارزی، قطعی است و کسی که فکر می‌کند دولت از این سیاست عقب‌نشینی می‌کند، دولت و ما را نشناخته است»!!
با تمام این اوصاف قرار شده مبادلات بازار آزاد از امروز (سه‌شنبه) از سر گرفته شود و با افزایش عرضه ارز در بازار ثانویه (بازاری که صادرکنندگان و واردکنندگان با عرضه و تقاضای ارز خود قیمت را تعیین می‌کنند) نرخ ارز کاهش پیدا کند.
بازار چند نرخی می‌شود
از این پس طبق گفته همتی، «هر نرخی که در بازار ثانویه شکل می‌گیرد حدود پنج درصد بالاتر باید در صرافی‌ها قیمت‌گذاری شود و این جریان رصد و کنترل خواهد شد.»
بر اساس گزارش خبرنگار کیهان، روز گذشته صرافی‌ها اعلام کردند با توجه به عقب‌نشینی دولت از خواسته‌های قبلی‌اش، جو روانی مثبتی به بازار برگشته و انتظار می‌رود نرخ‌ها پایین بیاید.
یکی از این صرافی‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار ما اعلام کرد: نرخ ارز پس از اعلام بسته بانک مرکزی پایین آمده و از نزدیک به ۱۲ هزار تومان به رقمی در حدود ۹ هزار و ۸۰۰ تومان کاهش پیدا کرده است.
وی همچنین سیاست «بگیر و ببند» دولت را خطا رفتن دولت نامید و احتمال داد که با مثبت ماندن جو روانی ناشی از بسته ارزی بانک مرکزی، قیمت دلار تا ۹ هزار تومان هم پایین بیاید، اما بازگشت نرخ دلار به زیر ۹ هزار تومان مستلزم یک گشایش اقتصادی می‌باشد.
این صراف به ماجرای سود سپرده ارزی هم اشاره کرد که چندی پیش به دلیل ارائه سود ریالی آن به مردم، اعتماد عمومی را خدشه‌دار کرده بود و گفت: اگر تضمین بانک مرکزی برای سود سپرده وجود داشته باشد، حتما مردم در این سپرده‌گذاری مشارکت خواهند کرد.  
لازم به ذکر است که رئیس کل بانک مرکزی در برنامه تلویزیونی خود از تضمین بانک مرکزی برای سود سپرده ارزی خبر داد و بیان کرد: با مصوبه جدید سپرده‌ها از طریق بانک عامل و با تضمین بانک مرکزی دریافت کرده و به آنها سود تعلق خواهد گرفت تا مردم ارز را از منزل خارج کرده و به چرخه اقتصادی بیاورند.
گفتنی است، در پی کاهش قیمت دلار در بازار، قیمت سکه نیز روز گذشته از سه میلیون ۷۰۰ هزار تومان به سه میلیون و ۳۹۰ هزار تومان کاهش یافت و حدود ۴۰۰ هزار تومان ارزان شد.
اظهارات فعالان بخش خصوصی
برخی فعالان بخش خصوصی هم نسبت به بسته جدید دولت ابراز امیدواری کردند و ابراهیم بهادرانی، مشاور عالی اتاق بازرگانی تهران نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، گفته است: تدوین چنین بسته‌ای برای سیاست‌های ارزی، اولین کاری بود که باید از با اعلام سیاست تک‌نرخی کردن ارز، از سوی دولت مدنظر قرار می‌گرفت؛ ولی حال هم اگرچه دیر است، اما از نظر سیاست‌های ارزی، دولت کار بسیار درستی را در این بسته هدایت کرده است.
همچنین سیدرضی حاجی آقامیری، عضو اتاق بازرگانی گفت: بسته سیاستی که از سوی دولت مصوب شد، همان چیزی بود که ماه‌ها بخش‌ خصوصی آن را از دولت طلب می‌کرد و متاسفانه دولت به آن بها نمی‌داد؛ اما هم اکنون این بسته مصوب شده و باید مراقبت لازم در نحوه اجرای آن نیز صورت گیرد.
همانطور که کارشناسان، فعالان بخش خصوصی و صرافان اعتقاد دارند، دولت تاکنون با سیاست‌های غلط ارزی خود موجب شد ارز بسیاری از کشور خارج شود؛ مسلما جلوگیری از سیاست‌های غلط قبلی اقدام مثبتی محسوب می‌شود اما نباید فراموش کنیم که دولت چهار ماه از سال جاری را با سیاست آزمون و خطا، سپری کرد و بر این اساس منابع زیادی را هدر رفت تا تصمیمات کنونی گرفته شود.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

چند رسانه ای